Každý zákazník ČEZ, který od nich odebírá elektřinu, plyn nebo obojí, bude asi tuto zprávu polykat jako hodně hořkou pilulku. Zejména, když se kouká na složenky, na nichž jsou mnohem vyšší částky než dřív.
Vidí totiž, že jeho peníze, které mnozí platí opravdu horko těžko, shrábnou bohatí. A budou ještě bohatší. A shrábne je taky stát, který současně ústy premiéra Fialy a ministra financí Stanjury říká, že doba je zlá, že se nemůžou valorizovat důchody, že se musejí zvyšovat daně.
Politici nám měsíce říkají, že za drahé energie může válka na Ukrajině. Zapomínají přitom, že za to může také nesmyslná zelená politika, kvůli které není v Evropě dost zdrojů elektřiny, a byli jsme závislí na ruském plynu. A už vůbec neříkají, že na té drahotě ani zdaleka nevydělá jenom Putin, ale taky šéfíci a akcionáři ČEZ a státní pokladna.
Kolik asi dostane na prémiích takový Daniel Beneš? Za rok 2021, kdy ale ČEZ vydělal jen necelých deset miliard korun, si Beneš na odměnách přišel téměř 34,9 milionu korun. Další bonus dostal z dceřiných firem. To vše je samozřejmě jen bonus k pořádně vysokému platu. Letos ČEZ vydělal 9x víc. Beneš se tak nejspíš může těšit na stovky milionů.
Ne, nezávidím mu je. Ať si je užije. Jde mi o něco jiného, a sice o absurditu celé situace. Když je krize, měli by se na nákladech podílet všichni. Jenže jak vidíme, realita je přesně opačná. Chudí ještě více zchudnou, bohatí ještě více zbohatnou. To už tak bývá.
Největší problém je, že ČEZ patří z více než dvou třetin státu. A tady je kámen úrazu. Vláda lidem říká, že peníze nejsou, že jim musí vzít víc, nebo přidat míň. Zároveň dostane od ČEZu miliardy.
Tohle zkrátka není dobrý systém. Je třeba ho změnit. ČEZ by měl být buď soukromý, nebo státní. Současný kočkopes totiž umožňuje přesně tuhle absurditu.