Neděle 18. dubna 2021, svátek má Valérie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 18. dubna 2021 Valérie

Proč Evropskou komisi vedou samí zoufalci?

13. 12. 2019 7:43:34
Po zřejmém opilci J.C. Junckerovi stojí v čele Evropské komise další bezradná a manipulovatelná osoba, která již dávno přesáhla mez svých pozitivních politických možností.

Z vystoupení předsedkyně EK Ursuly von der Leyen s jejím „klimatickým plánem“ (zde) je to víc, než zřejmé.

Nová šéfová EK chce zřejmě pokračovat ve své praxi na spolkovém ministerstvu obrany. Tam se soustředila na to, aby její resort pokud možno nebyl schopen fungovat, čehož byly v roce 2018 plné noviny. Dokonce i v Česku se psalo o tom, že máme momentálně silnější letectvo než SRN. Druhou prioritu pak představovaly „náročné“ cíle, jako třeba zavedení těhotenských uniforem v armádě, které bylo pro neoliberální média důvodem k obsáhlé publicitě. Byť tato skutečnost je pro fungování Bundeswehru absolutně nepodstatná. Tyto zkušenosti se paní Leyen zřejmě pokusí převést do evropských, potažmo českých podmínek.

Na začátku roku chce předložit zákon o klimatické neutralitě do roku 2050. Známé pravdy o tom, že uhlíkově neutrální EU nic nezmění na globální produkci CO2, ani o tom, že je podle klimatického panelu OSN (IPCC) na zastavení oteplování pouhých 10 let a nikoli 30, se kterými počítá plán paní Leyen, můžeme nyní nechat stranou. Důležitější je nyní samotný fakt, že chce uzákonit povinnost uhlíkové neutrality pro celou EU. To znamená, že Unie nebude moci brát zřetel na vědecké poznatky vyvracející závěry panelu IPCC. A že jich již nyní není málo! Nebude ani prostor na to, aby si členské země určovaly vlastní energetický mix, což je nyní jejich výsostné právo. Zákon zkrátka pohřbí možnost brát zřetel na jiná řešení, než ta vyplývající ze zákona. Což je v případě nutnosti od základu změnit v členských zemích hospodářství, projev vrcholného ignorantství. Těžko to nazvat jinak.

Pro Česko bude přijetí takového zákona například znamenat obrovskou energetickou závislost. Protože obnovitelné zdroje nejsou sto pokrýt tuzemskou spotřebu energie a jádru bude část EU házet klacky pod nohy. V podobné situaci navíc budou i další státy. A pohříchu jich je a bude víc, než zemí, jež budou moci elektřinu exportovat. O tom veřejně dostupné údaje hovoří jasně.

Zákony je třeba dodržovat. Tím pádem, jakmile to bude vypadat, že by se termín 2050 nemusel stihnout – nebo zelená lobby prosadí další zkrácení termínu – budou mít aktivisté legislativou otevřené dveře k tomu, aby prosazovali likvidaci chovů skotu, diktovali obyvatelům členských zemí změny jídelníčku, teploty v bytech a podobně. Rád bych jen maloval čerta na zeď, ale tyhle nápady se už letos stihly objevit.

Každopádně cílem zákona je učinit z uhlíkové mantry nevratný proces. Něco jako bylo uzákonění vedoucí úlohy strany...

Další riziko, které z plánu nové předsedkyně vyplývá, se skrývá v obchodě. Nemyslím teď fakt, že evropská výroba bude s vysokou pravděpodobností tak drahá, že nebude konkurenceschopná (na což už firmy upozorňují nyní, včetně těch německých). Jde o to, že EU by podle Evropské zelené dohody, jak plán vznosně jmenuje, zatížila uhlíkovými cly zboží ze zemí, které se nesnaží o uhlíkovou neutralitu. Mimochodem to nasvědčuje tomu, že přesvědčení unijních vůdců o tom, že se k evropskému tažení proti CO2 přidají i další země, není příliš silné. (Oprávněně.)

Jenže a to je nejdůležitější, kdo se nezatěžuje opatřeními proti emisím? Jednoduše všichni. Všechny státy, kromě zemí sdružených v EU. Jak známo, největším emitentem je Čína. Druhé jsou spojené státy, Rusko je třetí, nebo čtvrté. A kdo jsou největší obchodní partneři Unie? A co asi tak tyhle a všechny další země udělají, když na jejich export uvalí Brusel cla? Udělají to samé. Obchodní válka, jak vyšitá. Čili přesně to, zač nynější unijní garnitura tepe do prezidenta Donaldu Trumpa. Ale tentokrát to bude v pořádku, protože půjde o vyšší cíl?

A ještě jedna skutečnost je na první pohled z informací o vystoupení Ursuly von der Leyen jasná. Když jde o CO2 a klima, bude se suverénně lhát. Nebo alespoň manipulovat. Podle předsedkyně totiž po schválení zákona „volají představitelé mnoha velkých firem, aby měli jistotu, že se jim vyplatí investovat do ekologických projektů,“ jak napsaly České noviny. Pro firmy je samozřejmě zákonný rámec důležitý, protože potřebují mít „předvídatelné tržní prostředí“. Potud tedy správně. Ale paní předsedkyně již neříká, že důvodem není chuť firem podílet se na sociálních a průmyslových experimentech její Komise. Tím důvodem je současné nekompromisní vynucování „uhlíkového myšlení“, které přitom nemá mezi obyvateli členských zemí většinovou podporu. Takže firmám nezbývá nic jiného, než žádat zákon, který do nynějšího chaosu vnese řád. V žádném případě to neznamená, že se z nich staly příznivci Evropské zelené dohody.

Autor: Richard Peterka | pátek 13.12.2019 7:43 | karma článku: 39.52 | přečteno: 1477x

Další články blogera

Richard Peterka

Jak lobbisté a ekofanatici pekli společně dort

Když pekli dort pejsek s kočičkou, dopadlo to neslavně. Ovšem břicho bolelo jen psa, kterého ke snědení dortu nikdo nenutil. Nám pečou pořádně nechutný dort ekofanatici a lobbisté. A bohužel nás ho budou nutit sníst.

24.3.2021 v 7:30 | Karma článku: 35.52 | Přečteno: 818 | Diskuse

Richard Peterka

Veletoče prominentního ekologického aktivisty vás rozesmějí

Přečetl jsem si, že Greenpeace prý odmítají předělávání velkých elektráren na biomasu. Přišlo mi to zvláštní a tak jsem začal hledat jejich výroky a požadavky z minulosti. A nestačil jsem se divit, naopak jsem se musel začít smát.

16.3.2021 v 10:54 | Karma článku: 40.08 | Přečteno: 1760 | Diskuse

Richard Peterka

Kolik zbytečných dluhů ještě přidáme našim dětem?

Již loni v prosinci dluh Česka přesáhl 2 000 000 000 000 korun. Ano, dva biliony. Za dva roky se zhruba zdvojnásobil. Především kvůli covidu, jehož konec je zatím v nedohlednu.

11.3.2021 v 7:43 | Karma článku: 19.68 | Přečteno: 289 | Diskuse

Richard Peterka

Pochopí eurohujeři, že Pařížská dohoda je utopie?

Horečné shánění vakcín ukazuje, že většina států myslí jen na sebe. Nejen proto je Pařížská dohoda utopií. Bohužel si to ale nemyslí bruselští eurohujeři a nařizují nám drasticky snižovat emise, zatímco se zbytek světa šklebí.

3.3.2021 v 9:17 | Karma článku: 36.15 | Přečteno: 997 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Irena Fuchsová

Rozčílila jsem se tak, až jsem zapomněla svoje rodné číslo

17. března 2021 jsem se jako ročník 1950 bez problémů zaregistrovala na webu Centrálního rezervačního systému - Očkování proti COVID-19. Vzápětí mi přišla sms: "Potvrzujeme vaši registraci na očkování proti CPOJ: 50xx22xx0".

17.4.2021 v 22:18 | Karma článku: 14.06 | Přečteno: 381 | Diskuse

Bohumila Truhlářová

Běž domů Ivane, čeká tě Nataša… běž domů Ivane – a už se nevracej…

To zpívali čeští lidé, když nás během jedné noci obsadily ruské tanky a Rusové se nám tady, v roce 1968, roztáhli a zadupali naši svébytnost, naše práva - práva svobodné země - hluboko do bláta. Ukázali nám, jaké nuly pro ně jsme

17.4.2021 v 21:21 | Karma článku: 16.50 | Přečteno: 275 | Diskuse

Vlastimil Podracký

Recenze - Konzervatismus pro třetí tisíciletí

Recenze knihy Vlastimila Podrackého Konzervatismus pro třetí tisíciletí od JUDr. PhDr. Stanislav POLNARa

17.4.2021 v 20:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Josef Nožička

Mynářův dopis UEFA? Za mě naprosto v pořádku

Je dopis prezidentova kancléře disciplinární komisi UEFA přešlapem či dokonce mezinárodní ostudou, nebo jde naopak o zcela přirozenou reakci na křivdu, která se fotbalistům pražské Slavie stala?

17.4.2021 v 20:02 | Karma článku: 21.40 | Přečteno: 238 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Dobrovolníci v Brně rozdávají jídlo bezdomovcům

Už dvacet devět let připravují dobrovolníci z křesťanské komunity Sant'Egidio jídlo bezdomovcům. Chleby a bagety rozdávají na různých místech v Brně. Každou středu pomohou asi stovce lidí

17.4.2021 v 19:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse
Počet článků 67 Celková karma 31.04 Průměrná čtenost 2166

Svět kolem nás běží a já běžím s ním, občas je ale třeba se zastavit a dát si pauzu. Třeba na čtení.

Najdete na iDNES.cz