Proč ekovyděrači tolik potřebují uhlobarona Tykače?

28. 03. 2019 10:28:52
Staré přísloví praví, že kdo lže, ten krade. U ekologických aktivistů to platí doslova. Bohužel kradou z našich kapes.

Možná si řeknete, máš na tahle tvrzení nějaké důkazy? Mám. Pojďme na to. Takzvaní ekologové třeba tvrdí, že u nás mohou obnovitelné zdroje energie (tedy hlavně slunce, voda a vítr) nahradit ty klasické, tedy jádro a uhlí. Odborníci se však jednoznačně shodují na tom, že jde o naprostý nesmysl. V současných českých podmínkách mohou obnovitelné zdroje být maximálně doplňkem energetického mixu. Koneckonců na to stačí selský rozum.

Svou lež neváhají aktivisté podporovat za pomoci dalších lží. A v dnešním povrchním světě mediální zkratky a bulvárních titulků se jim to daří celkem snadno. Zřejmě totiž studovali pravidla propagandy, takže si hledají mediálně atraktivní nepřátele, aby k sobě přitáhli pozornost veřejnosti. Tu blokují uhelný důl, který provozuje ČEZ, tedy v očích aktivistů ta tajemná zlovolná a mamutí firma. Onde zas bloknou výstavbu dálnice, protože toho si všimnou všichni a novináři mají přece konflikt rádi. Jejich posledním majstrštykem je permanentní atak na miliardáře a uhlobarona Pavla Tykače, jehož firma těží uhlí. Toho Hnutí Duha nařklo, že moc vydělává, ale málo odvádí státu. Těžba uhlí mne fakt nebere a pokud bych žil v Norsku s vodními zdroji v zádech a dotovanými elektromobily, asi bych také zezelenal. Ale tak nějak logicky, přirozeně. Nikoliv účelově a násilně, jak se nám to snaží zelení v rámci jejich náboženství vnutit. I proto mne zaujala reakce Tykačovy firmy na stránkách MF Dnes a i proto vlastně vznikl tento blog. Zmíněný článek měl, nutno uznat, také marketingově chytlavý titulek „Zelené lži pana Duhy“, ale je třeba říci, že obsahuje zajímavé informace, minimálně k zamyšlení a minimálně jako srovnání k věčně omílaným zeleným mantrám. Dovolím si pár citací:

„Programový ředitel Hnutí Duha pan Koželouh uvádí, že společnost Czech Coal inkasovala na dividendách z koupených uhelných dolů na Mostecku 22 miliard korun. A podle něj odevzdala do státního rozpočtu na poplatcích „jen“ 800 milionů korun.

Tykačova firma k tomu uvedla následující: Doly byly v roce 2007 na prodej za 28 miliard korun. Takže celková vyplacená dividenda za 12 let zatím ani nepokryla tehdejší tržní cenu. Za druhé: firmy dnes spojené ve skupině Sev.en Energy opravdu za vydobytý nerost zaplatily státu za posledních 8 let více jak 838 milionů korun. Což je však jen jedna, nikoli jediná úhrada do státní kasy. V podobě poplatků z těžby (nejde totiž jen o vydobytý nerost) odešlo státu 1,1 miliardy korun. Daně vycházejí na 15,3 miliardy korun. Dalších víc jak 7 miliard korun investovala firma do zlepšení životního prostředí. Zaměstnanci, tedy přibližně tři tisícovky lidí, kteří nyní pro Sev.en Energy pracují, dostali za uvedené období na mzdách a odvodech za sociální a zdravotní pojištění obrovských 15 miliard korun. Celkově tedy od Sev.en Energy přiteklo do české ekonomiky za uhlí, které mimochodem tuzemským domácnostem a firmám stabilně zajišťuje cenově dostupnou elektrickou energii a teplo, více jak 38 miliard korun.

A to je přesně ono. Aktivisté zkrátka beztrestně lžou, překrucují, zamlčují. Všechno, jen aby jim to pěkně vycházelo a mohli manipulovat s veřejným míněním. A k tomu potřebují známá jména jako je v tomto případě Tykač. Bez útoku na něj jako na koncentrovaný symbol fosilního zla, by jejich nesmysly nikoho nezajímaly. Tolik jej potřebují, že kdyby ho nebylo, museli by si jej vymyslet.

Ale pojďme od lží ke krádežím. Když aktivisté napadají uhlí kvůli tomu, že je neekologické, mají vlastně pravdu. Jiná věc je, že ho zatím zkrátka neumíme nahradit. Je ale hodně úsměvné, když mluví o penězích. Protože je to právě ekologický tlak, který všechno neuvěřitelně zdražuje a bere nám peníze z peněženek. Já tomu říkám krádež. Včetně toho, že díky nesmyslnému ekovyděračskému tlaku stát nacpal do obnovitelných zdrojů miliardy a další miliardy do nich nacpat ještě plánuje. Kdo to platí? Občané této země a nikdo jiný. Solárním baronům tečou každý rok miliardy z našich kapes, v Německu, kde aktivisté pobláznili i politiky, mají dnes nejdražší elektřinu v Evropě. Do toho samozřejmě musíme připočíst miliony a miliardy, které aktivisté inkasují na nejrůznějších dotacích a grantech. A to jsou samozřejmě veřejné peníze, které by se mohly využít i na mnohem lepší účely. Nehledě na to, že pokud vyhovíme aktivistům a vypneme uhelné elektrárny, staneme se závislí na ruském plynu a pro Evropu zcela nezajímavým partnerem. Nyní alespoň produkujeme elektřinu, která se po zavření německých jaderných a uhelných elektráren bude třeba vyvažovat zlatem. Možná, nevím. Ale určitě je dobré mít vlastní zdroje a nečekat na zásilku Putinova plynu, nebo na to, že se z Vltavy stane dravý tok, který závratným tempem roztočí turbíny vodních elektráren a ochrání nás před blackoutem a nebudeme umírat jako novorozeňata v inkubátorech bez proudu ve Venezuele.

Autor: Richard Peterka | čtvrtek 28.3.2019 10:28 | karma článku: 31.41 | přečteno: 873x

Další články blogera

Richard Peterka

Víc píchaček!

Dělali jste někdy „na píchačky“? Jestli ne, brzy budete, protože je členské státy EU budou muset zavést.

17.5.2019 v 8:50 | Karma článku: 27.07 | Přečteno: 1073 | Diskuse

Richard Peterka

Budete fandit českým hokejistům?

Blíží se další Mistrovství světa v hokeji. Tentokrát se koná u bratrů na Slovensku. Tisíce fanoušků pojedou fandit, miliony budou držet palce u televize. Není to ale už trošku nuda?

9.5.2019 v 19:01 | Karma článku: 11.49 | Přečteno: 397 | Diskuse

Richard Peterka

Slovníček pojmů: ekolog, ekoaktivista, kriminálník, trestný čin

Tak schválně, kdo si myslí, že jde ekologickým aktivistům o životní prostředí, ať zvedne ruku. Proč se nikdo nehlásí?

3.5.2019 v 10:09 | Karma článku: 34.82 | Přečteno: 949 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Karel Schweitzer

Víte, kdo vám chce zdražit elektřinu a teplo?

Pamatujete si tzv. solární tunel, který nás všechny stojí stovky miliard korun? Tento obrovský podvod pomohli uskutečnit ekologičtí aktivisté. A ve svých snahách pokračují i nadále.

26.5.2019 v 7:01 | Karma článku: 34.94 | Přečteno: 826 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

V květnu se už asi nevykoupu

Poslední roky v květnu bývala vedra. Obvykle jsem se do konce května stihl vykoupat v některém z okolních rybníků, k tomu vhodných.

25.5.2019 v 16:02 | Karma článku: 7.74 | Přečteno: 272 | Diskuse

Vladimír Zeman

Tenhle způsob léta .......

Tak léto ještě nemáme, ale předpověď do poloviny června je docela deštivá, přijde Medard a jeho kápě, tak to je hotová katastrofa. No a pak do "Svatého ducha nesvlíkej kožucha a po svatém duchu zůstaň zas v kožuchu".

23.5.2019 v 8:45 | Karma článku: 12.94 | Přečteno: 273 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Automobilky a řidiči, Brusel s vámi pěkně zatočí

Ambiciozní plán EU, který ohrozí automobilový průmysl a bude stát miliardy, sníží globální emise o... neuvěřitelných a obrovských... necelé 1 procento.

21.5.2019 v 11:07 | Karma článku: 35.16 | Přečteno: 1237 | Diskuse

Alexandra Dítětová

Pozor na šílenost jménem bioplasty

Ministerstvo životního prostředí v rámci kampaně #dostbyloplastu za omezení jednorázových plastů vyzvalo firmy i jednotlivce, aby ve snaze snížit spotřebu jednorázových plastů nenahrazovali konvenční plasty tzv. bioplasty.

20.5.2019 v 20:00 | Karma článku: 16.60 | Přečteno: 532 | Diskuse
Počet článků 24 Celková karma 26.87 Průměrná čtenost 2116

Svět kolem nás běží a já běžím s ním, občas je ale třeba se zastavit a dát si pauzu. Třeba na čtení.

Najdete na iDNES.cz