Proč ekovyděrači tolik potřebují uhlobarona Tykače?

28. 03. 2019 10:28:52
Staré přísloví praví, že kdo lže, ten krade. U ekologických aktivistů to platí doslova. Bohužel kradou z našich kapes.

Možná si řeknete, máš na tahle tvrzení nějaké důkazy? Mám. Pojďme na to. Takzvaní ekologové třeba tvrdí, že u nás mohou obnovitelné zdroje energie (tedy hlavně slunce, voda a vítr) nahradit ty klasické, tedy jádro a uhlí. Odborníci se však jednoznačně shodují na tom, že jde o naprostý nesmysl. V současných českých podmínkách mohou obnovitelné zdroje být maximálně doplňkem energetického mixu. Koneckonců na to stačí selský rozum.

Svou lež neváhají aktivisté podporovat za pomoci dalších lží. A v dnešním povrchním světě mediální zkratky a bulvárních titulků se jim to daří celkem snadno. Zřejmě totiž studovali pravidla propagandy, takže si hledají mediálně atraktivní nepřátele, aby k sobě přitáhli pozornost veřejnosti. Tu blokují uhelný důl, který provozuje ČEZ, tedy v očích aktivistů ta tajemná zlovolná a mamutí firma. Onde zas bloknou výstavbu dálnice, protože toho si všimnou všichni a novináři mají přece konflikt rádi. Jejich posledním majstrštykem je permanentní atak na miliardáře a uhlobarona Pavla Tykače, jehož firma těží uhlí. Toho Hnutí Duha nařklo, že moc vydělává, ale málo odvádí státu. Těžba uhlí mne fakt nebere a pokud bych žil v Norsku s vodními zdroji v zádech a dotovanými elektromobily, asi bych také zezelenal. Ale tak nějak logicky, přirozeně. Nikoliv účelově a násilně, jak se nám to snaží zelení v rámci jejich náboženství vnutit. I proto mne zaujala reakce Tykačovy firmy na stránkách MF Dnes a i proto vlastně vznikl tento blog. Zmíněný článek měl, nutno uznat, také marketingově chytlavý titulek „Zelené lži pana Duhy“, ale je třeba říci, že obsahuje zajímavé informace, minimálně k zamyšlení a minimálně jako srovnání k věčně omílaným zeleným mantrám. Dovolím si pár citací:

„Programový ředitel Hnutí Duha pan Koželouh uvádí, že společnost Czech Coal inkasovala na dividendách z koupených uhelných dolů na Mostecku 22 miliard korun. A podle něj odevzdala do státního rozpočtu na poplatcích „jen“ 800 milionů korun.

Tykačova firma k tomu uvedla následující: Doly byly v roce 2007 na prodej za 28 miliard korun. Takže celková vyplacená dividenda za 12 let zatím ani nepokryla tehdejší tržní cenu. Za druhé: firmy dnes spojené ve skupině Sev.en Energy opravdu za vydobytý nerost zaplatily státu za posledních 8 let více jak 838 milionů korun. Což je však jen jedna, nikoli jediná úhrada do státní kasy. V podobě poplatků z těžby (nejde totiž jen o vydobytý nerost) odešlo státu 1,1 miliardy korun. Daně vycházejí na 15,3 miliardy korun. Dalších víc jak 7 miliard korun investovala firma do zlepšení životního prostředí. Zaměstnanci, tedy přibližně tři tisícovky lidí, kteří nyní pro Sev.en Energy pracují, dostali za uvedené období na mzdách a odvodech za sociální a zdravotní pojištění obrovských 15 miliard korun. Celkově tedy od Sev.en Energy přiteklo do české ekonomiky za uhlí, které mimochodem tuzemským domácnostem a firmám stabilně zajišťuje cenově dostupnou elektrickou energii a teplo, více jak 38 miliard korun.

A to je přesně ono. Aktivisté zkrátka beztrestně lžou, překrucují, zamlčují. Všechno, jen aby jim to pěkně vycházelo a mohli manipulovat s veřejným míněním. A k tomu potřebují známá jména jako je v tomto případě Tykač. Bez útoku na něj jako na koncentrovaný symbol fosilního zla, by jejich nesmysly nikoho nezajímaly. Tolik jej potřebují, že kdyby ho nebylo, museli by si jej vymyslet.

Ale pojďme od lží ke krádežím. Když aktivisté napadají uhlí kvůli tomu, že je neekologické, mají vlastně pravdu. Jiná věc je, že ho zatím zkrátka neumíme nahradit. Je ale hodně úsměvné, když mluví o penězích. Protože je to právě ekologický tlak, který všechno neuvěřitelně zdražuje a bere nám peníze z peněženek. Já tomu říkám krádež. Včetně toho, že díky nesmyslnému ekovyděračskému tlaku stát nacpal do obnovitelných zdrojů miliardy a další miliardy do nich nacpat ještě plánuje. Kdo to platí? Občané této země a nikdo jiný. Solárním baronům tečou každý rok miliardy z našich kapes, v Německu, kde aktivisté pobláznili i politiky, mají dnes nejdražší elektřinu v Evropě. Do toho samozřejmě musíme připočíst miliony a miliardy, které aktivisté inkasují na nejrůznějších dotacích a grantech. A to jsou samozřejmě veřejné peníze, které by se mohly využít i na mnohem lepší účely. Nehledě na to, že pokud vyhovíme aktivistům a vypneme uhelné elektrárny, staneme se závislí na ruském plynu a pro Evropu zcela nezajímavým partnerem. Nyní alespoň produkujeme elektřinu, která se po zavření německých jaderných a uhelných elektráren bude třeba vyvažovat zlatem. Možná, nevím. Ale určitě je dobré mít vlastní zdroje a nečekat na zásilku Putinova plynu, nebo na to, že se z Vltavy stane dravý tok, který závratným tempem roztočí turbíny vodních elektráren a ochrání nás před blackoutem a nebudeme umírat jako novorozeňata v inkubátorech bez proudu ve Venezuele.

Autor: Richard Peterka | čtvrtek 28.3.2019 10:28 | karma článku: 31.56 | přečteno: 883x

Další články blogera

Richard Peterka

Zabij krávu, zachráníš teplotu. Opravdu?

„Pryč od přežvýkavců“ je nové heslo „zachránců“ planety. A ČTK ho s klidem šíří dál, aniž by se někoho zeptala, co to vlastně znamená. Tak si to řekněme sami.

7.8.2019 v 9:13 | Karma článku: 34.53 | Přečteno: 852 | Diskuse

Richard Peterka

Nádoba plná ideologie zlila miliardáře

Ekologičtí aktivisté mají svou „pravdu“, kterou prosazují často hlava nehlava. Novináři by ale z podstaty věci měli hledat onu skutečnou pravdu. Proč se to ne vždy děje?

29.7.2019 v 15:17 | Karma článku: 28.36 | Přečteno: 871 | Diskuse

Richard Peterka

Barcelonská radnice začala krást byty

V Berlíně se o tom zatím jen mluví, ale Barcelona se do toho rovnou pustila. Vyvlastnila první byt, který prohlásila za dva roky nepoužívaný. Takže se vydala na cestu ke komunismu.

16.7.2019 v 17:50 | Karma článku: 34.04 | Přečteno: 1038 | Diskuse

Richard Peterka

Proč se o tom Klimakempu vůbec píše?

Pochodu na protest proti fungování uhelné elektrárny ve Chvaleticích se podle iDnes zúčastnilo na pět stovek lidí. Několik desítek jich pak zůstalo blokovat vchod do elektrárny. Vážně je to tak významná akce?

5.7.2019 v 21:51 | Karma článku: 34.85 | Přečteno: 831 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Karel Tejkal

Pro záchranu planety

Ke snížení produkce kysličníku uhličitého pro záchranu planety jsme povinni využít každou možnost, která se nabízí. S výjimkou energie z jádra, ovšem.

19.8.2019 v 15:59 | Karma článku: 11.67 | Přečteno: 257 | Diskuse

Martin Mařák

Komunikace rostlin a stromů

I vegetariáni konzumují živé tvory a to, že o jejich vnitřním životě a "duši" nechtějí nic vědět, je nijak neomlouvá.

19.8.2019 v 0:01 | Karma článku: 10.75 | Přečteno: 111 | Diskuse

Jiří Štágl

Politik, který vás rozpláče

​Včera jsem četl na webu z Českolipska, jak zde jeden pán již několik let alarmuje na záchranu zeleně a ve svým článcích pravidelně pláče nad pokácenými stromy.

18.8.2019 v 12:41 | Karma článku: 17.91 | Přečteno: 375 | Diskuse

Karel Ábelovský

Přírodu není potřeba chránit, příroda se ochrání sama - nebo ne? (část první)

Vzhledem k tomu, že díky "okurkové sezóně" nejspíš není moc o čem psát, asi taky díky vedrům a suchu, stalo se klima aktuálně asi tím nejožehavějším, nejpalčivějším a tedy asi i nejdiskutovanějším tématem. A možná jen ta Gréta ...

16.8.2019 v 16:58 | Karma článku: 13.88 | Přečteno: 303 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Jak vytvořit správné ghetto

Ekologická úzkost se u některých lidí dostala do stratosférických výšin. Už nevědí, jestli ještě mohou dýchat.

16.8.2019 v 8:00 | Karma článku: 48.31 | Přečteno: 16333 | Diskuse
Počet článků 30 Celková karma 31.48 Průměrná čtenost 1869

Svět kolem nás běží a já běžím s ním, občas je ale třeba se zastavit a dát si pauzu. Třeba na čtení.

Najdete na iDNES.cz